Zásady tvorby rozpočtu RZ

Vážení rodičia,

dovoľte mi oboznámiť vás so spôsobom tvorby a čerpania rozpočtu nášho Rodičovského združenia pri II. ZŠ (RZ) a fungovaní Rodičovskej rady RZ (RR):

1. príspevky rodičov - tieto prostriedky sú využité na každoročné akcie a potreby pre deti (Prvácka pasovačka, Karneval, Vianočná tržnica, Majáles, Deň detí, športové akcie a potreby, lyžiarske a plavecké výcviky, školy v prírode, učebné pomôcky a literatúra, odmeny žiakom, olympiády, príspevky žiakom na výlety, sociálne príspevky a ostatné bežné fungovanie RZ, atď.). Všetky tieto položky sú podrobne rozpísané  v schválenom rozpočte,

2. príspevky rodičov na hygienu - tieto prostriedky sú využité na krytie nákladov na hygienu (papierové utierky, toaletný papier a mydlo), ktoré tvoria v rozpočte vždy samostatnú kapitolu,

3. príspevky z 2% daní - tieto príspevky sú poskytnuté Finančnou správou SR na základe podaných daňových priznaní a umožňujú darcom (rodičom, ostatným fyzickým osobám a firmám) alokovať časť svojich daní im určeným organizáciám. Z týchto prostriedkov sú prevažne pre svoju nepravidelnosť financované výdavky investičného charakteru slúžiace na ďalší rozvoj a zdravie detí  (IT technika - notebooky, periférne zariadenia, projektory, interaktívne tabule, skrinky pre žiakov, čiastočné príspevky na investičné akcie školy - rekonštrukcia telocvične, vybudovanie knižnice, vonkajšej učebne určenej aj pre školský klub detí a pod.). Tieto investičné akcie sú dlhodobého charakteru a sú prezentované členom RR RZ v predstihu. Tieto príspevky z 2% daní sú nepravidelným príjmom RZ a  musia byť vyčerpané do určeného termínu, inak sa musia vrátiť späť Finančnej správe.

Návrh tvorby a čerpania rozpočtu RZ schvaľuje v súlade so štatútom RZ na svojom prvom zasadnutí v školskom roku Rodičovská rada RZ zložená zo zvolených zástupcov tried. Tento rozpočet je po schválení zverejnený na stránke školy. Jeho čerpanie je kontrolované a potvrdené priebežne na následných zasadnutiach RR RZ.

Prostriedky RZ nie sú určené na vykrytie prevádzkových nákladov školy, tieto sú financované zriaďovateľom školy.

Vaše podnety smerujte, prosím, na Rodičovskú radu RZ prostredníctvom zvolených zástupcov vašich tried.

Ing. Peter Miča
predseda RR SRRZ-RZ pri II. Základnej škole