Prípravný ročník

Informácie o prípravnom ročníku

V snahe pomôcť deťom, ktoré majú rečové problémy, je vytvorený prípravný ročník. Prípravný ročník navštevujú deti s odloženou školskou dochádzkou, ktoré potrebujú logopedickú starostlivosť.

Prípravný ročník je medzičlánok medzi škôlkou a prvým ročníkom. Absolvovanie prípravného ročníka sa považuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky. Východou je, že v  prípravnom ročníku  si deti  privykajú na školský rytmus, striedanie vyučovacích hodín a prestávok, stávajú sa ozajstnými žiakmi a tak plnohodnotne využijú rok na prípravu do školy.Všetky činnosti sú jazykovo sýtené, s cieľom pripraviť dieťa do riadneho prvého ročníka.

Čo ponúka trieda prípravného ročníka Vášmu dieťaťu?

• Vyučovací proces bude realizovať špeciálny pedagóg.
  • Minimálny počet detí v triede je 8, maximálny 16.
  • Vyučovací proces bude vedený hravou formou, vedome cielený k zlepšeniu rečového prejavu, výslovnosti, slovnej zásoby, rečovej pohotovosti, prípadne k odstraňovaniu strachu z rečového prejavu. V jednotlivých zložkách vyučovacieho procesu sa zameriavame aj na rozvoj zrakového a sluchového vnímania, pamäti, koncentrácie, rozvíjanie hrubej motoriky, grafomotoriky a pod..
  • Dieťa sa nenásilnou formou aklimatizuje do školského prostredia.
  • Vyučovanie bude realizované v súlade s požiadavkami Štátneho vzdelávacieho programu.
  • Dieťa môže zostať hneď po vyučovaní v školskom klube detí a samozrejme bude zabezpečená aj strava v školskej jedálni.

Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

Hodnotenie žiakov prípravného ročníka je slovné. V celkovom hodnotení prospechu žiakov prípravného ročníka sú nasledovné stupne: Veľmi dobré výsledky, dobré výsledky, uspokojivé výsledky a neuspokojivé výsledky. Dôraz budeme dávať na kladné hodnotenie žiakov a pozitívne hodnotenie každého i malého pokroku.

Kto rozhoduje o zaradení dieťaťa do prípravného ročníka?

• logopéd v spolupráci so psychológom a CŠPP (Centrom špeciálno-pedagogického poradenstva)

Kedy býva zápis so prípravného ročníka?

• v máji
  • rodičia po zdokladovaní vyšetrení a doporučení do prípravného ročníka sú písomne pozvaní na zápis