Špeciálny pedagóg

„Keď čítame správy učiteľov o našich deťoch, máme pocit úľavy a dokonca šťastia, že nikto nikomu nepodáva správy o nás.“

                                                                                                                                                                        John Boynton Priestley

 

Volám sa Jozef Ridzoň a v štruktúre školy pracujem ako školský špeciálny pedagóg, chcel by som vám prostredníctvom pár riadkov predstaviť činnosť,ktorá je s touto pozíciou spojená.

V prvom rade si treba uvedomiť, že veci spojené s Inštitútom školského špeciálneho pedagóga nie sú ničím negatívnym ani nutným zlom. Neviem ako iní, ale ja nedokážem rozoznať žiaka začleneného (integrovaného) v školskej integrácii a takého, ktorý ním nie je. Obaja sú rovnocenní a obaja sa musia snažiť, ak chcú dosiahnuť výsledky, s ktorými budú spokojní oni a tiež aj rodičia. Rozdiel je len v tom, že jednému z nich vyrastú na ceste za vedomosťami prekážky a školská integrácia mu pomáha sa s nimi popasovať. Nikde nie je napísané, že začlenený žiak nemôže dosiahnuť rovnako dobré výsledky, či lepšie, ako spolužiaci. Treba si však uvedomiť, že je to len pomocná ruka, či vyrovnanie možností, a všetko ostatné závisí na dieťati, ale aj na rodine. V systéme školskej integrácie sa môžu ocitnúť deti s poruchami učenia, správania a pozornosti, narušenou komunikačnou schopnosťou, autizmom, ale tiež deti intelektovo nadané.

Školská integrácia sa riadi pomocou presne určených pravidiel a aby bola efektívna, vyžaduje si spoluprácu všetkých zložiek, ktoré zasahuje. Je žiadúce, aby sa vytvoril skutočný tím zo všetkých zúčastnených so snahou spolupracovať, pretože len takto bude integrácia na prospech dieťaťa. Skúsme sa s ňou oboznámiť bližšie. Prvým impulzom je podnet, ktorý môže vyjsť zo školy, odborného zariadenia alebo tak isto aj z rodiny. Hlavným prejavom je fakt, že sa vynaložený čas a energia, ktorý dieťa spolu s rodičmi obetujú učeniu, nezhmotní do adekvátnych výsledkov. Ak sa takýto problém objavuje častejšie, treba ho začať riešiť s odborníkmi. Zaužívanou cestou býva oznámenie triednemu učiteľovi alebo školskému špeciálnemu pedagógovi, školskému psychológovi či výchovnému poradcovi o zistených problémoch a tí následne začnú konať, často však vychádza podnet aj priamo zo školy. V prípade výskytu problému sa dieťa objedná na vyšetrenie do poradenského zariadenia, ktoré je oprávnené vyšetrovať a stanovovať diagnózy. Keď sa takéto podozrenie objaví v škole či odbornom zariadení, opäť je dôležitá spolupráca s rodičom, ktorý ju musí schváliť a diagnostické vyšetrenie s dieťaťom absolvovať.

Z pohľadu začlenenia je vyšetrenie v poradenskom zariadení najdôležitejšia fáza. Diagnostikovaním sa zistia ako slabé tak i silné stránky dieťaťa, ktoré sa prejavujú pri učení a vo výchovno–vzdelávacom procese a určí sa potreba začlenenia. V prípade jej nutnosti aj spôsob ako bude začlenenie prebiehať. O prijatí začleneného žiaka do školy rozhoduje riaditeľ školy, ten koná na základe žiadosti rodiča a vyjadrenia poradenského zariadenia.

Na našej škole prebieha školská integrácia formou začlenenia do bežnej triedy. Rozdiel oproti ostatným žiakom je ten, že začlenený žiak má vypracovaný individuálny výchovno–vzdelávací program a v ňom rozpracované zmeny, ktoré by mu mali pomôcť lepšie zvládnuť učivo. Ako už vyplýva z názvu k žiakovi sa pristupuje individuálne, a to tak aby mal možnosť podávať vo výchovno-vzdelávacom procese čo najlepší výkon. S programom sa oboznámi triedny učiteľ ako aj všetci ďalší vyučujúci, ktorí sa podieľajú na jeho výchove a vzdelávaní, ďalej riaditeľ školy, poradenské zariadenie a samozrejme rodič. Samotný program však ešte nie je zárukou úspešného štúdia a žiak sa musí neustále zodpovedne pripravovať na vyučovanie, jedine v takom prípade môže napredovať a vtedy má aj jeho začlenenie zmysel.

Počas trvania programu je veľmi dôležitá reedukácia vývinových porúch učenia. Tieto poruchy sú zodpovedné za oslabenie schopností v jednotlivých školských činnostiach. U nás v škole sa najčastejšie vyskytujú  vývinové poruchy písania, čítania a počítania. Cesta nápravy vedie cez špeciálno-pedagogické cvičenia, ktoré sa zameriavajú na jednotlivé problémové činnosti. Tieto cvičenia v rozsahu 1 vyučovacia hodina týždenne prebiehajú u školského špeciálneho pedagóga. Niekedy sa mylne označujú ako doučovanie. Rozdiel je v tom, že pomocou špeciálnych cvičení sa zameriavame na odstraňovanie alebo zmierňovanie diagnostikovaných problémov, čo je proces dlhodobý, oproti tomu doučovanie rieši problémy pár vyučovacích hodín. Doučovanie však v práci špeciálneho pedagóga miesto má, no nie je jej prvotným cieľom. Školský špeciálny pedagóg poskytuje kompletný servis nielen deťom, spolupracuje aj s učiteľmi, inými odbornými pracovníkmi školy, poradenskými zariadeniami, inými odborníkmi a tiež aj s rodičmi. Výsledkom celej takto fungujúcej spolupráce sú také podmienky, ktoré zabezpečia rovnaké možnosti pre každého žiaka v škole.

 

Konzultačné hodiny

Pondelok - Piatok: po dohodnutí termínu na tel.034/6965418 alebo osobne.

E-mail: ridzonj@zsmyjava.org

Kancelária školského špeciálneho pedagóga sa nachádza na ľavom medziposchodí.

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Myjava
    Štúrova 18
  • +421 34 6965401

Fotogaléria